מאחורי הקלעים של הוצאת ספר במימון עצמי

מורה נבוכים קצרצר לסופרים המבקשים להוציא לאור את ספרם במימון עצמי ומתקשים לקרוא את מפת הוצאות הספרים, הכותבים והעורכים

בתקופה הנוכחית ממעטות ההוצאות הגדולות לקבל אל בין שורותיהן כותבים חדשים שאינם מוּכָּרִים. משום כך, רוב ספרי הביכורים יוצאים בישראל במימון הכותבים, במה שמכונה גם הוצאה עצמית.

הוצאה עצמית נבדלת מהוצאה מהסוג הישן בכך שהיא מתפרנסת מתשלום הכותבים עבור הפקת ספריהם, ולא ממכירת הספרים. בשנים האחרונות ניכרת פריחה בענף זה של תחום ההוצאה לאור, והוצאות עצמיות רבות מציעות את שירותיהן. אלה כוללים עריכה, עימוד ועיצוב ולבסוף גם הפצת הספרים, בחבילה שעלותה נאמדת בסכומים הנעים בין עשרת-אלפים שקלים לבין כמה עשרות אלפים בדרך כלל.

אופן פעולתן של הוצאות אלה דומה במקצת לזה של קבלן בניין: הן שוכרות אנשי מקצוע מתחומי העריכה והגרפיקה שעובדים מולן בדרך כלל כעצמאים (פרילנסרים), ובדרך כלל גוזרות מלקוחותיהן דמי תיווך עבור כל אחד מהם.

זה, כמובן, לגיטימי ואפילו נוח עבור כל הצדדים. אך רבים מהלקוחות – הדורשים ומקבלים מאותן הוצאות הצעות מחיר נמוכות ביותר – אינם מודעים לכך שלעסקה הזולה יש מחיר, בדמות עריכה לא איכותית.

לעתים מדובר בדילוג על עריכה מהותית ובצמצומה לכדי עריכה לשונית בסיסית, לפעמים נשכרים אנשי מקצוע מתחילים או חסרי כישורים. זה בהחלט עשוי לספק חלק מהלקוחות, אך מי מכם שמבקש לעצמו עריכה איכותית צריך להבין שתכופות אין הדבר אפשרי במסגרת עסקת חבילה זולה כל כך.

העריכה – על סוגיה ושלביה השונים – היא חלק הארי של העבודה המקדימה על הספר, לפני הוצאתו לאור. היא תופסת נפח נכבד מהתהליך, משפיעה במידה הרבה ביותר על התוצאה וגם מתומחרת בהתאם.

לפיכך, עורכת הספר היא התחנה הראשונה והמכריעה בתהליך, ויש יתרונות רבים בשכירתם הישירה על ידי המחברים. כאשר יעשו כן יוכלו לוודא שבכוחה להציע עבודה איכותית, שהיא אמונה על עריכת הסּוגָה שאליה משתייך הספר, שהדיאלוג עמה פורה ושאופן העבודה מולה לרוחם. אם ישכרו את שירותיה באופן ישיר, יוכלו לשלם לה שכר הוגן ולקבל לידיהם בסוף הדרך ספר ערוך לעילא שעלות הפקתו הכוללת נמוכה או שווה לזו שמציעות רוב ההוצאות הפועלות במימון הכותב.

התחנות הבאות בדרך פשוטות וזולות יותר (אלא אם מדובר בספר שכרוכה בו עבודה גרפית מורכבת). הן כוללות עימוד, הגהה, עיצוב כריכה, הדפסה והפצה.

ככל שזה נוגע לי, כאשר מסתיים תהליך העריכה אני מפנה את כתב היד הערוך לאחת מההוצאות שאני עובדת עמן באופן שוטף, לקבלת הצעת מחיר להמשך תהליך ההפקה של הספר. עבור רבים מהמחברים זהו הנתיב הנבון והמשתלם ביותר, המבטיח מחד עריכה איכותית ומאידך הפקה מקצועית תוך שימוש בפלטפורמת הפצה קיימת (לחנויות הספרים או לחנויות המקוונות).