עריכת ביוגרפיות

כתיבה ועריכה של ביוגרפיות (סיפורי חיים) מתאימה לאלו הרוצים לגולל את סיפור חייהם האישי או המקצועי, ואולי מדובר רק בפרק אחד בסיפור שלהם שיש בו משמעות או דרמה גדולה והוא שווה ספר שלם. כאלה הם, למשל, סיפורי מסע, מלחמה וריפוי.

כתיבת סיפור חיים מתחילה בשלב איסוף החומרים. לפעמים כותב נשוא הביוגרפיה עצמו את סיפור חייו ומעביר את יצירתו לעריכה מקצועית, ובמקרים רבים אחרים מדובר בתמלול ראיונות שערך עמו (ועם קרוביו) תחקירן. חומרי הגלם שהניבו הראיונות מועברים אליי, ואני רוקמת מהם סיפור חיים קוהרנטי, נעים לקריאה ובעיקר מעניין.

לאלה מבין לקוחותיי המעוניינים בהפקת ספר זיכרונותיו של יקירם, אני מציעה מראיינים מיומנים העובדים עמי בשיתוף פעולה, ומעבירים אליי את החומרים הכתובים בסיום הראיונות. הכתיבה נערכת מתוך שיתוף פעולה מלא עם בני המשפחה או עם נשוא הביוגרפיה, ולאחר שהיא מסתיימת לשביעות רצונם והספר מוכן, הוא מועבר לעימוד, לעיצוב ולהדפסה על ידי הוצאות מקצועיות שעמן אני עובדת בשיתוף פעולה.

חבילה כזו מבטיחה מוצר מוגמר ברמה הגבוהה ביותר האפשרית – הן מבחינת עומק והיקף הראיונות והן מבחינת איכות הכתיבה ואיכות המוצר המוגמר. אף שהתוצאה איכותית יותר מרוב המוצרים המוצעים בשוק, היא אינה יקרה מהם, משום שמדובר בשיתוף פעולה בין אנשי מקצוע מיומנים, שלא כרוכות בו עמלות תיווך הנהוגה בקרב הוצאות המתמחות בהפקת ספרי זיכרונות.

במרוצת השנים עברו תחת ידיי עשרות ספרי ביוגרפיה – אם לצורך כתיבתם בפועל ואם לצורך עריכתם.

אלה הם שלבי העבודה הנדרשים בדרך כלל:

~ ראיונות ואיסוף החומרים: לאורך תקופה מסוימת נערכים מפגשים אישיים עם נשוא הביוגרפיה, ולעתים גם עם קרובים ועמיתים היכולים לשפוך אור על הסיפור מזוויות נוספות. הפגישות מתומללות לכדי חומר הגלם של הספר. במקביל נערך גם תחקיר שמטרתו השלמת חומרי הרקע של הסיפור בהקשרים היסטוריים, גיאוגרפיים וחברתיים, על פי הצורך.

~ בניית הספר: לאחר שהושלמה מלאכת איסוף החומרים אנחנו ניגשים למלאכת התכנון. זו כוללת את המבנה, הדמויות, הדגשים, סגנון הכתיבה והמסרים הרצויים.

~ כתיבה ועריכה: השלב שבו הופך חומר הגלם לספר של ממש, על בסיס התכנון המוסכם. גם במהלכו מתרחש דיאלוג רציף עם הכותב, המאפשר כוונון עדין של הטקסט באופן שיזדהה עמו במלואו. שלב זה כולל הגשת טיוטות לכותב, שילוב התיקונים, עריכה לשונית והגהה – עד לסיום יצירתו של ספר המוגש לקורא בצורה המקצועית ביותר.

הנה דוגמה לטקטסט בתהליך עבודה, מתוך ביוגרפיה שנכתבה על סמך חומרי גלם קיימים:

ועוד לגבי עריכת ספרים ופירוט תעריפי העריכה ואופן התמחור