תעריפי עריכה

תמחור עבודות העריכה השונות מתבסס על שקלול אורך המסמך, מצבו הכללי (כמות העבודה הנדרשת בו), סוג העבודה המבוקש ורמת הגימור הנחוצה. עריכה מקצועית של ספר מצריכה בדרך כלל שני סבבי עריכה מלאים, או לכל הפחות סבב אחד של עריכה (ספרותית ולשונית) ואחריו סבב של ליטוש נוסף והגהה.

כאשר מדובר בספרים ארוכים במיוחד או בפרויקטים מורכבים יותר שבהם נדרשת מעורבות גבוהה מצידי, אתמחר בדרך כלל את הפרויקט באופן גלובלי, בהתאם לסיכומים קונקרטיים וללוחות זמנים גמישים שנקבעים מראש.

המחיר הכולל של עריכת הספר מחושב על פי מספר גיליונות הדפוס (ג"ד) או מספר המילים שהוא כולל. בגיליון דפוס יש 24 אלף תווים (עם רווחים) שהם בין 4,000 ל-4,500 מילים. תוכלו לחשב בקלות את אורך הספר שאתם מבקשים לערוך, אם תלחצו על פונקציית ספירת המילים בלשונית "סקירה" שבתוכנת הוורד.

החלון שייפתח, כפי שמודגם כאן, ימנה את מספר המילים והתווים במסמך:

 

בדוגמה זו נמנו כ-242 אלף תווים (עם רווחים), שהם כ-10 גיליונות דפוס. אם תעיינו בתעריפים המפורטים מטה, תוכלו לקבל אומדן לגבי עלות עריכה לשונית בספר זה (החל מ-4500 ש"ח פלוס מע"מ), כמו גם לעלויות עריכה ספרותית ולשונית שלו (החל מ-6500 ש"ח פלוס מע"מ), ולעריכה מלאה בשני סבבים (10,000 ש"ח פלוס מע"מ). זהו, אגב, ספר בעל ממדים ממוצעים, כך שעלויות העריכה שלו יכולות לספק תשובה כללית למדי לשאלה (הכללית מדי…) שמפנים אליי לעיתים מזומנות: "כמה עולה לערוך ספר?"…

יחד עם זאת, למְחבּרים קשה מאוד להבין בעצמם מה טיב העריכה הנדרשת בכתב היד ולחשב את מחירה. לפיכך אמליץ לשלוח אליי את כתב היד במייל (tamarnahary@gmail.com), במסמך וורד אחד, ולצרף פרטי התקשרות. בדרך כלל אחזיר טלפון בתוך יום עבודה אחד, ובו אעריך באוזניכם את היקף העריכה ואת מחירה, בהתאם לצרכים ולתקציב. אציין כי אין כל חשש מפני הפרה של זכויות יוצרים או פרטיות, וכי לא אעשה דבר כלשהו בכתב היד מלבד עיון בו.

עריכת מאמרים ועריכה של כתבות עיתונאיות תתומחר לפי מספר המילים, ובהתאם לסוג העריכה המבוקש. קשה, לפיכך, לנקוב בתעריפים ברורים לגביהם. בכל זאת הנחתי למטה מסגרות כלליות של תקציב העריכה.

תעריפים*

עריכת ספרים:

הגהה (מתאימה לטקסט שעבר עריכה לשונית): החל מ-140 ש"ח לג"ד
עריכה לשונית: החל מ-600 ש"ח לג"ד
עריכה ספרותית (עריכת תוכן) ולשונית: החל מ-1,200 ש"ח לג"ד (שני סבבי עריכה)
כתיבה מתוך חומרי גלם קיימים (בעיקר של ביוגרפיות וסיפורי חיים): 1,500 ש"ח לג"ד
סבב קריאה מקדים (חוות דעת והמלצות קונקרטיות): 1,500-3,000 ש"ח (בהתאם לגודל כתב היד)

עריכת מאמרים וכתבות:

עריכה לשונית והגהה של מאמר או כתבה: החל מ-250 ש"ח ל-1,000 מילה
עריכה מלאה (תוכן ולשון) של מאמר או כתבה: החל מ-400 ש"ח ל-1,000 מילה (או תמחור גלובלי מוסכם)

* המחירים אינם כוללים מע"מ